pl+48 535 250 484
·
kontakt@kancelariagrabowski.pl
·
Pn- Pt 08:00-17:00
Bezpłatna wycena

Radca prawny a adwokat Kraków

Radca prawny a adwokat Kraków

Jeśli jesteś zainteresowany bezpłatną wyceną lub umówieniem spotkania wypełnij formularz. Radca prawny a adwokat Kraków.

Wiele osób zastanawia się jaka jest różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem. Mówiąc najogólniej zawody te są praktycznie identyczne. Zarówno radca prawny jak i adwokat to prawnicy, którzy doradzają swoim klientom oraz reprezentują ich w sądzie. Oba zawody wymagają ukończenia studiów prawniczych i zdania egzaminu państwowego oraz zapisania się na listę w samorządzie zawodowym. Poniżej w sposób zwięzły przedstawiono czym charakteryzują się zawody radcy prawnego i adwokata oraz jakie są różnice pomiędzy nimi.

Radca prawny a adwokat Kraków

Na terenie Krakowa swoje usługi świadczą zarówno adwokaci jak i radcowie prawni. Radca prawny jest prawnikiem, który może prowadzić swoją kancelarię prawną ale także być zatrudniony na umowę o pracę czy to w urzędzie miasta czy w szpitalu czy przykładowo w spółdzielni. W zasadzie możliwość pracy na etacie jest główną różnicą pomiędzy radcą prawnym a adwokatem. Poza tym radca prawny posiada uprawnienia, aby doradzać klientom we wszelkich sprawach prawnych oraz podatkowych a także reprezentować swoich klientów we wszelkich sądach. Reprezentacja w sądzie dotyczy zarówno spraw rodzinnych takich jak sprawa o rozwód, alimenty, czy kontakty z dzieckiem. Reprezentacja może dotyczyć także obrony w sprawach karnych oraz w sprawach administracyjnych.

Adwokaci mający siedzibę na terenie Krakowa wykonują pracę w ramach kancelarii adwokackiej. Posiadają oni uprawnienia, aby doradzać swoim klientom oraz reprezentować ich we wszelkich sprawach, w tym sprawach karnych. Jedyną różnicą pomiędzy radcą prawnym jest to, że adwokat nie może pracować w ramach stosunku pracy w urzędzie czy innej instytucji. Zobligowany jest wykonywać czynności zawodowe w ramach prowadzonej kancelarii adwokackiej.

Czy radca prawny i adwokat to to samo ?

Są to zawody, które wykonują w zasadzie tę samą pracę. Zarówno adwokat, jak również radca prawny to osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze oraz aplikację zawodową i zdały taki sam egzamin państwowy. Zarówno adwokat jak i radca prawny ma prawo udzielać porad prawnych oraz reprezentować klientów we wszelkich sprawach sądowych. Polska jest jednym z niewielu krajów świata, w którym występują dwa równoległe prawnicze samorządy zawodowe o praktycznie identycznych uprawnieniach. Podejmuje się próby połączenia tych dwóch zawodów, jednak na dzień dzisiejszy adwokaci i radcowie prawni są niezależnymi zawodami i mają swoje odrębne samorządu zawodowe.

Kto jest tańszy adwokat czy radca prawny ?

Stawki zarówno adwokatów jak i radców prawnych są podobne. Różnice mogą wynikać raczej z doświadczenia zawodowego konkretnego adwokata czy radcy prawnego, jego umiejętności czy ilości przeprowadzonych spraw sadowych. Wykonywanie zawodu adwokata czy radcy prawnego samo w sobie nie wpływa na wysokość wynagrodzenia.

Ile kosztuje porada prawna u adwokata i radcy prawnego w Krakowie ?

Koszt porady prawnej w Krakowie jest uzależniony od stawki konkretnego adwokata czy radcy prawnego. Niemniej jednak, średni koszt porady prawnej udzielonej na spotkaniu to ok. 250 zł. Jest to uśredniona stawka, która dotyczy zarówno adwokatów jak i radców prawnych udzielających porad na terenie Krakowa. Koszt reprezentacji w postępowaniu sądowym jest uzależniony od rodzaju sprawy oraz jej skomplikowania i niezbędnych działań jakie należy podjąć aby skutecznie pomóc osiągnąć cele postępowania sadowego.

Ile kosztuje wizyta u radcy prawnego a ile u adwokata ?

Koszt wizyty u radcy prawnego w Krakowie to ok. 250 zł. Wizyta odbywa się w Kancelarii radcy prawnego i polega na wysłuchaniu klienta, określeniu jego potrzeb oraz celu a następnie udzieleniu mu porady prawnej. Wizyta trwa najczęściej nie dłużej niż 60 minut. Klient dokonuje zapłaty bezpośrednio u radcy prawnego lub w sekretariacie Kancelarii.

Koszt wynajęcia adwokata uzależniony jest od rodzaju sprawy, w której adwokat miałby reprezentować swojego klienta. Koszt jednorazowej wizyty to ok. 250 zł. Koszt prowadzenia postępowania sadowego uzależniony jest między innymi od ilości niezbędnych działań jakie należy podjąć w toku procesu oraz od skomplikowania sytuacji prawnej.

Jaki kolor togi ma adwokat a jaki radca prawny ?

adwokat kraków

Jedną z niewielu różnic pomiędzy adwokatem a radcą prawny jest też kolor togi. Adwokat ma zielony żabot tj. kołnierz u swojej togi a radca prawny niebieski. Poza tym szczegółem togi są identyczne. W tym miejscu warto wspomnieć, że sędzia ma kolor purpurowy a prokurator czerwony.

A więc radca prawny czy adwokat Kraków ?

Wybór powinien być raczej związany z doświadczeniem zawodowym, ilością przeprowadzonych spraw sądowych lub wiedzą na dany temat, niż tym czy prawnik jest w samorządzie zawodowym radców prawnych czy adwokatów. Ta ostatnia kwestia jest bez znaczenia z punktu widzenia jakości wykonywanej pracy czy uprawnień zawodowych.

Jeśli jesteś zainteresowany bezpłatną wyceną lub umówieniem spotkania wypełnij formularz. Radca prawny a adwokat Kraków.

Zadzwoń:

535 250 484

Radca prawny a adwokat Kraków

kontakt@kancelariagrabowski.pl
·   Pn – Pt 08:00-17:00

Related Posts